NÁVRATY Z VESMÍRU

Počátky a návraty

Kosmonautika byla a je velké dobrodružství.

Během historie kosmických letů do vesmíru vzlétli čtyři muži s českými kořeny. Jeden kosmonaut, kterým byl Vladimír Remek, a tři američtí astronauti. James Lovell a Eugen Cernan byli velká esa amerického kosmického programu. Jamesa Lovella proslavily dvě cesty v programu Apollo, osmý let okolo Vánoc 1968 a neúspěšná, nouzová třináctka. Eugen Cernan byl poslední muž, jenž se prošel po měsíci. John Blaha z nich letěl nejčastěji, už v době raketoplánů se podíval za hranice vesmíru sedmkrát.

Jaká byla česká stopa v rodokmenech?

Vladimír Remek je československý občan, Čechoslovák i národností a původem, otec byl Slovák Jozef Remek, matka byla Češka.
Dědeček a babička Eugena Cernana z otcovy strany se jmenovali Štefan Čerňan a Anna Čerňanová. Oba pocházeli z Vysoké nad Kysucou a vystěhovali se do Ameriky v roce 1903. Dědeček a babička z matčiny strany byli František a Rozálie Cihlářovi, pocházeli z Bernartic na Písecku a z Nuzic u Týna nad Vltavou.
James Lovell měl dědečka Jana Maška a babičku Annu Maškovou, kteří se z Horní Lukavice stěhovali do nového domova ještě na konci 19. století.
Dědeček Johna Blahy se jmenoval Antonín Blaha a pocházel z Herálce u Humpolce.

Všichni se posléze jeli podívat do vlasti svých předků, do Česka. Na první pohled by se řeklo odpočinek po práci, ale ne vždy to byla dovolená. Některé návštěvy byly poklidné, ale jiné připomínaly zážeh prvého stupně.

Richard Réti

Ohňostroje vítaly Vladimíra Remka, a byť lítaly rachejtle, jiskra chyběla. Vladimír Remek navštívil televizní studia, mnoho škol, společenských akcí, ale oficialita a propaganda ukradly něco ze vztahu mezi veřejností a jejím bohatýrem. Je to škoda a nebylo to fér. Vladimír Remek dokázal velkou věc a nemohl za to, jak se točí kola dějin. Český kosmonaut byl 87. člověk ve vesmíru, před ním letělo 43 lidí z USA a 43 ze Sovětského svazu. Bronzový stupínek mezi národy v prestižních vesmírných závodech byl, je a zůstane velkým úspěchem.

Eugen Cernan přijel vícekrát. Poprvé už nedlouho po svém letu a procházce po měsíci. Jestliže chlad totality ovanul přivítání Vladimíra Remka, tak v roce 1974 úplně zamrazil přijetí Eugena Cernana. Astronaut vezl na měsíc, mezi svými osobními věcmi, československou vlajku, kterou chtěl předat ve vlasti svých předků. Eugen Cernan ale narazil na politické postoje komunistických institucí. Nekonaly se besedy, vystoupení, ani nic jiného. Jediný rozhovor s Eugenem Cernanem pořídil propagátor kosmonautiky Karel Pacner. Otisknou jej ovšem mohl až po pozdějším Cernanově zapojení do sovětsko-amerického programu Sojuz-Apollo. Nevíme, jestli Cernana napadlo, že by jeho vstřícné gesto mohlo být zcela odmítnuto. Naštěstí kus zdravého rozumu a osobní statečnosti projevil ředitel astronomického ústavu Luboš Perek. Vlajku převzal a důstojně ji vystavil v kopuli Ondřejovské observatoře.

James Lovell už nemusel skousávat aroganci diktatury, možná i proto se do Česka vracel opakovaně. Zřejmě nejznámější je jeho cesta v roce 2000, kdy navštívil Dolní Lukavice. Čestné občanství v rodné vesnici maminky je rozhodně lepší ukázkou pohostinnosti než patálie Eugena Cernana.

Nejdramatičtější epizodu kosmických návratů spolu prožili Vladimír Remek a Eugen Cernan v roce 2001. Eugen Cernan spolu s Johnem Blahou přicestovali na pozvání náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Jejich program měl společnou oficiální část a následně individuální návštěvy. Eugen Cernan, doprovázen Vladimírem Remkem, letěl armádním vrtulníkem MI-8 na návštěvu Bernatic u Tábora odkud pocházel jeho dědeček Josef Cihlář. Nedoletěli, vrtulník havaroval. Příčinou byl pokles výkonů motorů po přerušení dodávky paliva. Příčina havárie byla částečně i štěstím v neštěstí. Piloti měli možnost pád stroje ovlivňovat a díky tomu nebyly následky úplně tragické. Nikdo na palubě nezemřel. Havárie skončila řadou lehkých zranění a pobyty v nemocnici a bohužel také trvalými poškozením zdraví u letušky. Eugen Cernan a Vladimír Remek byli převezeni do Ústřední vojenské nemocnice, strávil zde jeden či dva dny a po prohlídkách byli propuštěni. Eugen Cernan se zde potkal s Václavem Havlem, jenž si v nemocnici léčil zánět průdušek. John Blaha se celé situaci se štěstím vyhnul, měl sice původně letět také, ale zvolil nakonec přepravu autem do Herálce u Humpolce.

Návraty do Česka jsou trochu netypické části kosmických cest, ale asi opravdu jen trochu. Dobrodružství má tisíc podob.