Podvečer prvního jarního dne roku 1942 byl přiměřeně chladný ke končící zimě. Denní teploty se po nočních mrazech „vyšplhaly“ na 4 stupně Celsia. Ale počasím není tento den zajímavý. V Praze bylo dusno, mix strachu, nenávisti, odporu a nesvobody. Poškozování strojů a válečné výroby jsou projevy místního odporu. I přes krutost gestapa. Honza s Jozefem si již obhlédli zámek v Panenských Břežanech. Navzdory hrozící tyranii. V nejbližších týdnech vznikaly první partyzánské skupiny. Válka eskalovala po celém světě, i doma.
Ten den v podvečer, před osmnáctou hodinou, vystoupil v Praze z tramvaje na Prašném mostě Václav Morávek. Dostal strach o svou spojku Václava Řeháka, který se vracel ze schůzky s dvojitým agentem Thümmelem. A byl svědkem zatčení svého důvěrníka. Což znamenalo nebezpečí i pro něj.
Na své ohrožení český důstojník reagoval, odhodil svou aktovku a rozeběhl se přes ulici. Vstříc nepříteli. Dva komisaři pražského gestapa byli vzdáleni několik desítek metrů po jeho levé straně. Václav běžel naproti k nim a za běhu vytáhl pistole. Prvních deset metrů měl již za sebou, po další desítce zahájil palbu. Již několik střeleckých soubojů Václav v minulých letech absolvoval. Několikrát i proti násobné přesile. Ve všech zvítězil.
První dvě kulky zasáhly štábního kapitána po přeběhnutí ulice, před malým parčíkem, který se v blízkosti Prašného mostu vyskytoval. Byly to průstřely bérce, třetí rána jej zasáhla do hýždí a kapitán padl na zem. Opětoval palbu. Ale neměl šťastný den. Nepřipsal si žádný zásah nepřítele. Čtvrtá kulka jej zasáhla ležícího do srdeční aorty a byla smrtelná. Doběhnuvší gestapák následně dvakrát střelil do hlavy ležícího muže, ale německou okupací nenáviděný kapitán Václav Morávek byl již mrtvý.
„Věřím v boha a své pistole“ odpověděl Václav Morávek svým spolubojovníkům ve skupině Tři králové, když se jej ptali, v co věří. Václav Morávek u sebe vždy nosil bibli a dvě pistole.
Bůh a střelecké umění držely nad českým vojákem velmi dlouho ochrannou ruku. Připomeňme například furianství, kdy při jedné z přestřelek musel opustit pod palbou konspirační byt. Ale našel si čas zanechat vzkaz „polibte mi prdel“. Napsaný německy a česky.
Nebo slavné zapálení cigarety, kdy provokoval velitele pražského gestapa Oskara Fleischera a v hospodě si od něj nechal připálit cigaretu. Druhý den mu pak poslal vzkaz: „Vsadil jsem se o tisíc korun a oznamuji Ti, že jsem sázku v úterý vyhrál. Zanech týrání českých lidí, nebo Ti to přijde draho!…“. Vše bylo vyšperkováno tím, že příjemcem vzkazu byl Fleischerův nadřízený.
Třetího října 1941 unikl z přepadení gestapem oknem, po drátě své vysílačky. Záda na útěku mu kryl Josef Mašín, který sám upadl do zajetí gestapa. Morávek unikl nezraněn až na poslední článek malíčku, který mu anténa při šplhání uřízla.
V prosinci se prostřílel z bytu v souboji jeden proti deseti. Překvapil gestapo palbou přes skleněnou výplň dveří a unikl přeplněnou místností.