Mount Rushmore je americký národní park s obřími sochami čtyř amerických prezidentů. Do žulové skály jsou vytesány osmnáctimetrové hlavy George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Památník měl být symbolem prezidentské velikosti. Sochy navrhl a realizaci řídil sochař Gutzon Borglum. Celá stavba trvala 14 let a byla ukončena předčasně v roce 1941. Druhá světová válka byla v plném proudu a spolykala i finanční prostředky určené pro budování památníku. Všechny sochy měly obsahovat hlavu s hrudí, ale v takto úplném provedení není ani nejúplnější vyobrazení George Washingtona.
Pro českého čtenáře je zajímavé, že v 400 členném sochařském týmu byl i český zástupce. František Mička, po překladu Frank Micka, byl český sochař narozený roku 1878 na Vysočině. Do svých 28 let se pohyboval po Evropě, absolvoval keramickou školu v Bechyni, pracoval v keramičce a podobně. Působil také v Paříži a zde znovu navštěvoval školu, tentokrát uměleckou École des Arts décoratifs. Po krátkém návratu do Čech se František v roce 1906 přestěhoval do Spojených států. Jeho sochařská kariéra zde byla velmi úspěšná. Pracoval například pro Národní muzeum ve Washingtonu, kde vytvářel sochy původních obyvatel.
Na své české kořeny František Mička nikdy nezapomněl. Po vstupu USA do války v roce 1917 se stal legionářem. Nejvíce energie věnoval náboru českých (také slovenských), dobrovolníků do armády. Posléze organizoval transporty vojáků do Francie. Zde absolvoval důstojnickou školu a krátce působil u 22. střeleckého pluku. Zajímavou součástí náborů nových vojáků byly i agitační plakáty ve stylu "za naši samostatnost", které Mička objednal u Vojtěcha Pressiga. Asi bychom dnes řekli propaganda, ale krásná.
Po návratu do nově vzniklého Československa v roce 1919 byl přijat na Ministerstvo zahraničních věcí nově vzniklého státu a vzhledem ke znalosti amerických reálií a jazyka, byl delegován jako tlumočník do hospodářské mise v USA. Pro osobní neshody s velvyslancem byl František Mička propuštěn a roku 1922 se vrací k profesi sochaře. Roku 1934 pak přijímá zakázku na Mount Rushmore.