tričko
příběh
úvod

JAROMÍR WÁGNER

Jaromír Wágner, moravský rodák je ikonou současné generace kaskadérů. Není sportovní nebo filmovou hvězdou, kaskadéři dávno nejsou artisti předvádějící kaskádu skoků a triků, veřejnost jej tedy nezná. Ale kaskadérská komunita vzpomíná na jeho výkony s respektem. Jaromír Wágner se během profesní dráhy specializoval na triky spojené s automobilismem, například tažení za autem. Někdy se jednalo o filmové zakázky a někdy, v uvozovkách "pouze" o vlastní zábavu a posouvání rekordů. Do Guinessovy kniha rekordů se Jaromír Wágner zapsal díky jízdě na kolečkových bruslích, byl tažený automobilem v rychlosti 215 km/hod. Jeho světový rekord je již překonán, ale pro nás je sympatické, že opět českým kaskadérem. David Bryknar dosáhl rychlosti 270,8 km/hod.

Do Ameriky letecky

To je běžný způsob dopravy. Obyčejný. Pravda, pokud by cesta obsahovala šest mezipřistání a trvala šest dnů, asi by si mnoho pasažérů stěžovalo. A ti co by si nestěžovali, by byli rádi, že cestu přežili a možná na létání i zanevřeli. Ne tak Jaromír Wágner, duše dobrodruha vám něco takového neumožní, naopak jásá. fota Jaromír Wágner

Jaromír Wágner realizoval řadu kaskadérských triků a výkonů, nejvíce jej ovšem proslavil přelet Atlantického oceánu. Nápad se možná zrodil na sedadle linkového spoje, ale plán byl letět na křídle letadla.

Časově nejnáročnější fází byly, jako vždy přípravy. Sponzoring, zajištění nejrůznějších povolení a příprava letadla zabraly plné tři roky. Kaskadér cestu rozdělil na osm úseků. Start byl v Německu, následuje Skotsko, Faerské ostrovy, Island, dvě přistání v Grónsku a konečně americký kontinent v Goose Bay, cílovou stanicí je posléze New York. Z konce a začátku cesty je patrné, že si Jaromír přelet nijak nezkracoval a na křídle letounu Britten Norman Islander plánoval strávit několik desítek hodin. Fyzický trénink se snažil v maximální možné míře napodobit podmínky budoucího letu, takže Jaromír trénoval na závodních okruzích, na střeše auta.

Po ukončení příprav v roce 1980 Jaromír startuje.

A už prvý pokus o přelet byl úspěšný. Akce zabrala 6 dnů a čistého času na křídle strávil Jaromír Wágner 43 hodin. Během letu se držel speciální konstrukce, v lehkém eufemismu bychom řekli zábradlí. Jednalo se o prvý přelet Atlantiku uvedeným způsobem, tedy ve volné atmosféře.

tričko Jaromír Wágner
tričko Jaromír Wágner