tričko
příběh
úvod

VÁCLAV MORÁVEK

Naposled

Podvečer prvého jarního dne roku 1942 byl přiměřeně chladný ke končící zimě. Denní teploty se po nočních mrazech „vyšplhaly“ na 4 stupně Celsia. Ale počasím není tento den zajímavý. V Praze je dusno, mix strachu, nenávisti, odporu a nesvobody. Poškozování strojů a válečné výroby jsou projevy místního odporu. I přes krutost gestapa. Honza s Jozefem si již obhlédli zámek v Panenských Břežanech. Navzdory hrozící tyranii. V nejbližších týdnech vzniknou první partyzánské skupiny. Válka eskaluje po celém světě, i doma.

Václav MorávekTen den v podvečer, před osmnáctou hodinou, vystoupil v Praze z tramvaje na Prašném mostě Václav Morávek. Dostal strach o svou spojku Václava Řeháka, který se vracel ze schůzky s dvojitým agentem Thümmelem. A byl svědkem zatčení svého důvěrníka. Což znamenalo nebezpečí i pro něj.

Na své ohrožení český důstojník reaguje, odhazuje svou aktovku a rozbíhá se přes ulici. Vstříc nepříteli. Dva komisaři pražského gestapa jsou vzdáleni několik desítek metrů po jeho levé straně. Václav běží naproti k nim a za běhu vytahuje pistole. Prvních deset metrů má již za sebou, po další desítce zahajuje palbu. Již několik střeleckých soubojů Václav v minulých letech absolvoval. Několikrát i proti násobné přesile. Ve všech zvítězil.

První dvě kulky zasáhly štábního kapitána po přeběhnutí ulice, před malým parčíkem, který se v blízkosti Prašného mostu vyskytuje. Byly to průstřely bérce, třetí rána jej zasáhla do hýždí a kapitán padá na zem. Opětuje palbu. Ale dnes nemá šťastný den. Nepřipisuje si žádný zásah nepřítele. Čtvrtá kulka jej zasáhla ležícího do srdeční aorty a je smrtelná. Doběhnuvší gestapák následně dvakrát vystřelí do hlavy ležícího muže, ale německou okupací nenáviděný kapitán Václav Morávek je již mrtvý.

„Věřím v boha a své pistole“ odpověděl Václav Morávek svým spolubojovníkům ve skupině Tři králové, když se jej ptali, v co věří. Václav Morávek u sebe vždy nosil bibli a dvě pistole.

Štěstěna

Bůh a střelecké umění držely nad českým vojákem velmi dlouho ochrannou ruku. Připomeňme například furianství, kdy při jedné z přestřelek musí opustit pod palbou konspirační byt. Ale najde si čas zanechat vzkaz „polibte mi prdel“. Napsaný německy a česky.

Nebo slavné zapálení cigarety, kdy provokuje velitele pražského gestapa Oskara Fleischera a v hospodě si od něj nechá připálit cigaretu. Druhý den mu pak pošle vzkaz: „Vsadil jsem se o tisíc korun a oznamuji Ti, že jsem sázku v úterý vyhrál. Zanech týrání českých lidí, nebo Ti to přijde draho!…“. Vše je vyšperkováno tím, že příjemcem vzkazu je Fleischerův nadřízený.

Třetího října 1941 uniká z přepadení gestapem oknem, po drátě své vysílačky. Záda na útěku kryje Josef Mašín, který sám upadne do zajetí gestapa. Morávek unikne nezraněn až na poslední článek malíčku, který mu anténa při šplhání uřízla.

V prosinci se prostřílí z bytu v souboji jeden proti deseti. Překvapil gestapo palbou přes skleněnou výplň dveří a unikl přeplněnou místností.

tričko Václav Morávek
tričko Václav Morávek