tričko
příběh
úvod

JAN KUBIŠ

Skok do tmy

Představte si dobu temna, dobu kdy je ďábel na vrcholu svých sil. Jde cestou od vítězství k vítězství a zhasíná každou naději. Hitlerovské armády vítězně pochodují Evropou a třetí říše se rozprostírá od Atlantiku až na širé ruské pláně. Winston Churchil, britský velikán těchto časů, hovoří o černé hodině svobodného světa. Nezdá se možné říší zla zastavit.

Přesně se datuje pondělí 29. prosince 1941, německá vojska na východní frontě v rámci operace Barbarossa stojí v těsné blízkosti Moskvy. Za půl roku prošla od hranic země až k hlavnímu městu. O mnoho let později bude toto zastavení bleskové války vnímáno jako strategická prohra německých sil. Bude to počátek porážky. Ale v prosinci 1941 nemůže mít nikdo takovýto nadhled, v tom pohledu, který mají lidé k dispozici je vidět pouze drtivý Wehrmacht. Armáda, která jednou bleskovou válkou vyhrála ve Francii a tou druhou postoupila o tisíce kilometrů v Rusku.

Je daleko k odvetě a prvým vítězstvím. Ještě nenastal čas k vylodění amerických sil na Guadalcanalu, natož k jejich vítězství na ostrově. K výsadku 16 000 příslušníků 1. divize námořní pěchoty pod velením Alexander Vandegrifta dojde až 7. srpna 1942, a vylodění bude teprve začátek bitvy. Stále čekáme na prvé vítězství britských sil u El-Alameinu. Jan KubišSled válečných operací v okolí egyptského města probíhal od července do listopadu roku 1942. Ztráty a zisky se průběžně přelévaly, ale závěrečný účet je britské vítězství. Daleko je k bitvě o Stalingrad a ještě dále k vítězství jeho obránců. Obklíčený německý generál Paulus se vzdal sovětským silám až 31. ledna 1943.

Na koci roku 1941 začínala operace Anthropoid. Zabití Reinharda Heydricha je příběh statečnosti dvou mladých mužů. Čecha Jana Kubiše a Slováka Josefa Gabčíka. Příběh ryzího hrdinství, o kterém čteme v knihách, vídáme je na filmovém plátně nebo si jej představujeme v mysli. Výsadek byl proveden do okupované mateřské země v samotném středu říše zla, tisíce kilometrů od nejbližších svobodných míst. Byl proveden s vědomím, že nebude návratu a mladí vojáci zemřou. Odlétali se strachem, že se pomsta nevyhne jejich rodinám. A přesto naší vojáci měli sílu přijmout úkol na likvidaci jednoho z nejvyšších nacistických představitelů, podstoupit výcvik, nasednout do letadla a skočit do tmy.

tričko Jan Kubiš
tričko Jan Kubiš